Permakultura
Jak jsem přišla k permakultuře?
Mám celoživotní slabost pro to, co jeden náš bývalý prezident nelichotivě nazýval sociálním inženýrstvím. Hrozně mě baví spekulovat nad tím, kam by se společnost mohla v budoucnu ubírat a zda to můžeme nějak ovlivnit. A protože jsem původně bioložka a upřímně se obávám, co se stane, až lidstvo ještě víc vyčerpá přírodní zdroje planety, obzvlášť mě vždycky zajímaly alternativy ke konzumnímu způsobu života.
Ze všeho, co lidstvo v tomto směru zatím vymyslelo, mě zase nejvíc zaujala permakultura. Líbí se mi na ní, že se nevyčerpává v protestech proti „většinovému“ systému a v bojích s lidmi, kteří mají odlišné názory, ale rovnou vytváří příklady pozitivních řešení.
Permakultura je systém designu trvale udržitelných lidských sídel, komunit, pozemků, krajiny. Jejím srdcem je etika stojící na třech principech: péči o Zemi, péči o lidi a spravedlivých podílech (čili limitech spotřeby, vědomé skromnosti, nebo péči o budoucnost).
Permakultura vychází z hlubší analýzy toho, co děláme a jak žijeme, a snaží se vytvářet systémy a koloběhy, které by co nejvíc spolupracovaly s přírodou a co nejméně s ní bojovaly. Například ekozemědělec sice provádí orbu za pomoci traktoru poháněného bionaftou, nebo dokonce za pomoci koně, ale pořád ještě oře a každoročně znovu osívá pole. Permakulturista se hledí orbě vyhnout a vystačit s vytrvalými porosty.
Permakultura by tedy v ideálním případě měla lidem ušetřit spoustu dřiny.
S permakulturou jsem začala v roce 2007, kdy jsem zašla – tak jako naprostá většina Čechů, kteří se k permakultuře dostali – na kurz „jedlého lesa“ Jaroslava Svobody (www.ekozahrady.cz), kde se probíralo praktické zahradničení v souladu s přírodou.
Kurz nepokrýval tak široké a komplexní pole témat, jako to dělají „pravověrné“ permakulturní kurzy. V roce 2009 jsem se tedy přihlásila na „opravdový“ úplný 72hodinový kurz permakulturního designu. A o rok později jsem se pustila do objíždění českých a slovenských permakulturních projektů, s cílem napsat o nich knihu reportáží.
V rámci tohoto putování jsem zabloudila i na valnou hromadu spolku Permakultura (CS). Knihu reportáží už jsem nikdy nenapsala, protože jsem se v Permakultuře (CS) velmi rychle dostala do epicentra dění: přibrali mě do rady organizace a předali mi vydávání časopisu Klíčová dírka. (Klíčová dírka je tvar záhonu, který se v permakultuře s oblibou používá. Po úzké cestičce projdete mezi vegetací na rozšířený plácek, ze kterého můžete pohodlně ošetřovat rostliny a sklízet. Taková cestička zabere mnohem míň místa než cestička běžná.)
V roce 2012 se věci seběhly tak, že nikdo jiný nebyl ochotný dělat předsedu a spolku hrozil zánik. Zbylo to na mě. Vydržela jsem to do roku 2020 a pak se konečně vedení spolku ujaly opravdové permakulturistky 🙂
V Permakultuře (CS) jsem se pak věnovala převážně vydávání knížek – jednak edice praktických brožurek Klíč k soběstačnosti a jednak překladových publikací.
Učím také permakulturní kurzy, převážně úvodní, věnované sociální („lidské“) permakultuře, nebo konečně spolupráci s mikroby na zahradě.
A konečně i designuji. V roce 2018 jsem získala britský diplom permakuturního designéra (DAPD – Diploma of Applied Permaculture Design), mé portfolio deseti projektů můžete shlédnout zde: https://www.akademiepermakultury.cz/portfolio-dapd-eva-hauserova
Příručka Zahradničení pro úplné začátečníky
24stránková obrázková brožurka obsahuje jen minimum textu a názorně čtenáře seznámí se základy, které potřebují znát, než se pustí do jakéhokoli pěstování. Je vhodná i pro větší děti.
Máte zájem?
Napište na evahauserova@gmail.com
příručku vám přinesu nebo pošlu.
Komiks Zahrada zelených přízraků
V tomto 12stránkovém napínavém příběhu se setkáte s komunitní zahradou, vílou Lesněnkou, zeleným mužíčkem, ale také s nepřáteli zahrady – inženýrem Schramstem, pány Kácelem a Drtilem, a konečně s genovou inženýrkou, maniakální vědkyní doktorkou Vostrou, a s jejími šílenými výtvory.
Brožurku vám mohu zaslat v PDF, takže si ji sami dáte vytisknout, anebo na papíře.
Cena v PDF je 50 Kč, na papíře (copycentrum je drahé :-)) 150 Kč + poštovné.